Buty rowerowe i odzież rowerowa – co kupić i dlaczego?

Odzież na rower

Wśród obuwia sportowego, możemy znaleźć specjalistyczne buty do uprawiania praktycznie dyscypliny sportowej. Różnią się one przeważnie detalami, jednak to właśnie te szczegóły wpływają na bezpieczeństwo i komfort w czasie uprawiania sportów. Także jazda na rowerze wymaga odpowiedniego obuwia, a także odzieży do jazdy na rowerze.

Rynek obuwniczy ma obecnie do zaproponowania podstawowo trzy rodzaje butów rowerowych: szosowe, MTB i turystyczne. Jednak kupując buty do jazdy na rowerze, należy przede wszystkim dostosować je do stylu jazdy, jaki uprawiamy.

buty na rower

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiedni rozmiar, a także system wiązania. Najprostsze są oczywiście sznurówki, choć mogą się one zaplątać w korbę w czasie jazdy. Należy zwrócić wtedy uwagę, czy można schować je pod rzepem lub w kieszonce na języku. Jednak najczęściej stosowane są w butach rzepy. Najbardziej ekskluzywne modele butów posiadają skomplikowane zapięcia mechaniczne, które pozwalają na najdokładniejsze dopasowanie butów do stopy. Jednak w razie ich popsucia sami nie poradzimy sobie z ich naprawą. Jeśli nasz rower wyposażony jest w pedały zatrzaskowe, należy zakupić buty, które w podeszwie mają specjalne miejsca umożliwiające wkręcanie bloków.

Grubość podeszwy buta rowerowego powinna być dostosowana do rodzaju kolarstwa, jaki uprawiamy. Ogólnie mówiąc, im bardziej wyczynowo chcemy jeździć, tym podeszwa powinna być sztywniejsza. Najtwardszą podeszwę ma obuwie szosowe. Dodatkowo, usztywniona jest ona tytanowymi prętami. Najlepszym zapięciem dla tego rodzaju butów jest specjalny mechanizm zatrzaskowy lub paski z rzepami.

Buty do jazdy na rowerach MTB powinny mieć sztywną powierzchnię, ale także dobrze przekazywać energię, a także być przyczepne i wyposażone w miękki protektor. Podstawą są otwory montażowe bloków, a także otwory na kołki. Nie są one najwygodniejsze, jednak tu liczy się szybkość.

Natomiast buty do jazdy turystycznej powinny mieć podeszwę o umiarkowanej sztywności. Musi ona zapewniać efektywne pedałowanie, ale także wygodne chodzenie. Standardem w takich butach jest możliwość przykręcenia bloków. Buty takie powinny być zapinane na sznurowadła.

Odzież rowerowa

Jeśli zdecydowaliśmy się już jaki rower chcemy kupić i po jakich drogach będziemy się poruszać, warto jest zastanowić się teraz nad naszym wyglądem. Podobnie jak w przypadku każdej innej dyscypliny, także kolarstwo wymaga od nas odpowiedniego stroju. W przeciwieństwie do obuwia rowerowego, rodzaj kolarstwa nie wpływa na strój.

Podstawą są oczywiście spodenki. Powinny być one wyposażone we wkładkę z cienkiej gąbki obszytej naturalną lub syntetyczną irchą, która zmniejsza dyskomfort wywoływany przez siodełko oraz ogranicza ilość obtarć i odparzeń. Obok obcisłych modeli wykonanych z lycry, w sklepach pojawiły się także modele w fasonie szortów, które mają wszyte wewnątrz elastyczne spodenki z wkładką. Stanowią one bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią obcisłych rzeczy.

Drugim ważnym elementem jest koszulka. Zwykłe bawełniane podkoszulki nie sprawdzają się, gdyż szybko nasiąkają potem. Najlepsze są koszulki wykonane z cienkich luźno tkanych syntetycznych tkanin, które odprowadzają wilgoć, a dzięki temu, że ściśle przylegają do ciała, wywołują minimalne opory powietrza. Koszulki kolarskie są nieco dłuższe z tyłu, co zapobiega podwiewaniu. Jeśli jednak zbyt krępujemy się obcisłych koszulek, możemy udać się do sklepu rowerowego, w którym można kupić luźniejszą odzież z oddychających tkanin technicznych. Dobrym rozwiązaniem są także prawdziwe koszulki piłkarskie, które także uszyte są z takich tkanin.

Kolejnym elementem stroju do jazdy na rowerze jest bluza. Na pierwszym miejscu znajdują się oczywiście nieśmiertelne polary. Produkowane są one w różnych grubościach, które przeznaczone są do jazdy w różnej temperaturze. Dostępne są także stroje wykonane z tkaniny o nazwie Powerstrech. To cienki, elastyczny polar, który dobrze przylega do ciała i nie krępuje ruchów. Najnowsze modele wyposażone są także w półprzepuszczalną membranę, która efektywniej odprowadza pot, a także chroni przed podmuchami wiatru i wychłodzeniem.

Ostatnim elementem jest kurtka. Wybierając kurtkę do jazdy na rowerze, najlepiej jest zwracać uwagę na krój. Najstosowniejsze są kurtki turystyczne, z krótszym przodem i dłuższym tyłem. Podobnie jak reszta stroju, także kurtka powinna być raczej obcisłą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.