
Rowery elektryczne zyskują na popularności już od kilku sezonów i cieszą cię coraz większym zainteresowaniem zarówno po stronie użytkowników, jak i producentów starających się maksymalnie rozwinąć możliwości napędu elektrycznego. E-bike to już nie tylko rowery miejskie idealne dla osób starszych czy z nieco gorszą kondycją, ale także rowery górskie i trekkingowe, w których napęd staje się doskonałym wsparciem w trudniejszym terenie. Co jednak wyróżnia rowery elektryczne na tle klasycznych jednośladów i dlaczego mają szansę na stałe zadomowić się na rynku kolarskim?
Rower elektryczny, czyli właściwie co?
Rower z napędem elektrycznym to z perspektywy konstrukcji w dalszym ciągu tradycyjny jednoślad, który dla komfortu użytkownika został wyposażony dodatkowo w akumulator i silnik elektryczny. Jego działanie nie odbiega jednak od standardowej, prawnej definicji roweru napędzanego siłą mięśni – aby rower elektryczny mógł poruszać się po drodze, rowerzysta musi pedałować. Napęd elektryczny stanowi tu więc jedynie dodatek i wsparcie dla zmęczonych mięśni. Jego moc (nie większa niż 250W) umożliwia użytkownikowi osiąganie prędkości do 25 km/h przy znacznie mniejszym wysiłku, ale jeśli prędkość ta zostanie przekroczona, praca silnika zostaje zatrzymana.
Współczesne rowery elektryczne z wyglądu niewiele różnią się od standardowych jednośladów, bo coraz więcej producentów dba o to, by akumulator pozostał ukryty w rurze, a widoczność napędu elektrycznego sprowadzała się jedynie do nieco większej, bardziej masywnej korby. E-bike jest wyraźnie cięższy od rowerów tradycyjnych, ale komfort jazdy i możliwość poruszania się po różnorodnym terenie zostaje tu jak najbardziej zachowana.
Rower elektryczny: dla seniora, miejskiego podróżnika i amatora długich wycieczek
Początkowe modele rowerów z napędem elektrycznym były traktowane jako rozwiązanie dla seniorów, którzy ze względu na obciążenia zdrowotne nie są już w stanie poruszać się na rowerze na tak dalekie trasy, do jakich byli przyzwyczajeni. Wsparcie elektryczne miało ułatwić im jazdę po mieście, ale i na dłuższych rowerowych wycieczkach – usprawnić podjazdy, nie wymagając od mięśni intensywnej pracy, ale jednocześnie pozwolić na odrobinę wysiłku i aktywny trening. Dziś wśród e-rowerów znajdziemy jednak nie tylko proste rowery miejskie, ale też górskie czy trailowe, które z łatwością radzą sobie w bardzo trudnych warunkach i ciężkim terenie. Kiedy warto je wybrać?
Największym plusem rowerów elektrycznych jest oczywiście wsparcie pracy mięśni poprzez pracę silnika. Z perspektywy użytkownika przygotowującego się do zawodów czy wsiadającego na rower w celach treningowych, wsparcie jazdy może okazać się zbędne. Jeśli jednak do formy wraca po cięższej kontuzji, długiej przerwie od jazdy czy z chęcią dotarcia dalej, niż kiedykolwiek, dodatkowe działanie silnika elektrycznego może okazać się nieocenioną pomocą. Rowery elektryczne to wygodne rozwiązanie dla seniorów, ale także dla miejskich podróżników wsiadających na rower w codziennej drodze do pracy, dla amatorów dłuższych wycieczek, którzy chcą maksymalnie wydłużyć swoje fizyczne możliwości czy dla sportowców, którzy z pomocą wspomaganego elektrycznie roweru urozmaicą swój trening i rozpoczną drogę powrotu do szczytowej formy.

Dlaczego rowery elektryczne zyskują na popularności?
Rosnąca popularność rowerów elektrycznych wcale nie wyklucza dalszego rozwijania się kategorii rowerów tradycyjnych, ale już na przestrzeni kilku ostatnich lat dało zauważyć się jak pozytywnie wpływa na rozwój całego kolarstwa. Producenci myślą obecnie znacznie szerzej o możliwościach zawodników i użytkowników, o optymalnej geometrii rowerów przystosowanych do jazdy w określonym terenie oraz o zaletach, jakie dla danych modeli wprowadziłby silnik elektryczny. E-bike są nowym wyzwaniem, dzięki któremu najlepsze marki mają szanse jeszcze szybciej się rozwijać.
Popularność rowerów elektrycznych po stronie użytkowników również nie wydaje się być większym zaskoczeniem. Modele tego typu gwarantują wygodę jazdy, ograniczają wysiłek związany z pokonywaniem tras, są solidnie wykonane i nastawione na wieloletnie użytkowanie, a same koszty ich utrzymania są znacznie niższe niż w przypadku samochodu, skutera czy innego środka transportu. Ci, którzy do tej pory rezygnowali z roweru w drodze do pracy z obawy o nadmierny wysiłek mogą z powodzeniem wsiadać na e-bike, nawet w stroju służbowym i docierać do biura bez potrzeby wyczekiwania w miejskich korkach.
Za oferowaną wygodę i swobodę jazdy, rowery elektryczne zasługują na uznanie wśród wielu grup aktywnych użytkowników.