Elektryczny rower MTB czyli przyrost mocy potrzebny w terenie

MTB
Rower elektryczny

Rowery elektryczne obecnie to nie tylko modele miejskie. Coraz częściej dodatkowy napęd elektryczny wykorzystywane jest podczas jazdy górskiej na trudnych szlakach. Dzięki wykorzystaniu silnika możliwe jest przemierzanie przez znacznie bardziej wymagające trasy niż dotychczas. Dla kogo stworzone są elektryczne rowery MTB? Co warto  nich wiedzieć?

Elektryczny rower MTB – nowe możliwości

Wykorzystując rowery elektryczne MTB możemy osiągnąć znacznie więcej podczas podróży na trudniejszych terenach lub na szlaku górskim. Dzięki udogodnieniu w postaci dodatkowego napędu elektrycznego możemy niezależnie od naszej wytrzymałości fizycznej i kondycji osiągnąć więcej i zajechać dalej. Łatwiejszy wjazd w trudniejszych odcinkach dzięki wspomaganiu pozwoli nam zachować energię na dalsze etapy. Decydując się na wyjazd w góry na rowerze pragniemy przecież w głównej mierze po prostu dobrze się bawić, dlatego modele elektryczne MTB zapewnią nam pomoc w chwilach gdy nasze nogi odmówią nam posłuszeństwa. Nie zapominajmy jednak, że rowery elektryczne nie zastępują pedałowania tylko skutecznie je wspomagają.

Rowery elektryczne MTB są  znacznie cięższe, dlatego podczas zjazdów napędzają nas one gwarantując dobrą zabawę, a gdy zachodzi potrzeba manewrowania mamy okazję wzmocnić górne partie ciała. Warto jednak pamiętać, że elektryczne rowery MTB możemy z powodzeniem wykorzystać nie tylko na górskich szlakach -możemy z powodzeniem jeździć na nich również na łatwiejszych terenach. Z możliwości jazdy na rowerze z dodatkowym napędem skorzystać mogą także osoby zmagające się z kontuzjami, które nie chcą rezygnować z ulubionego sportu. Elektryczne rowery MTB sprawią, że jazda będzie lżejsza, a dotąd niedostępne trasy będą możliwe do osiągnięcia.

Rower elektryczny
Na zdjęciu znajduje się elektryczny model roweru marki Cube – więcej modeli znajdziesz pod tym adresem: https://www.pmbike.pl/rowery-cube

Jak działa elektryczny rower MTB?

Rowery elektryczne MTB pod względem budowy nie różnią się od standardowych modeli – wykorzystują 90% tych samych komponentów co tradycyjne jednoślady. Mogą mieć one pełne zawieszenie lub sztywną ramę. Są wyposażone w takie same przerzutki, amortyzatory i hamulce jak standardowe wersje owych jednośladów.

Różnicę stanowi jedynie obecność silnika i baterii, które są zamontowane w ramie. Wiele rowerów elektrycznych MTB posiada odmienne i możliwe do ustalania poziomy wspomagania dzięki czemu samodzielnie możemy zdecydować w jakim stopniu chcemy otrzymać ułatwienie.

Na kierownicy rowerów elektrycznych znajdują się jednostki centralne, dzięki którym możliwe jest obserwowanie parametrów związanych z naszą jazdą. Na nim znajdziemy informacje odnośnie osiąganej prędkości czy stopnia naładowania baterii. Silnik w rowerach elektrycznych MTB może nas wspierać do osiągnięcia prędkości 25 km/h co jest ustalone w obowiązujących przepisach.

Powyżej tej prędkości możemy jechać tylko przy wykorzystaniu siły naszych mięśni.

Źródłem zasilania silnika jest akumulator. Ze względu na swoją wagę, która zazwyczaj oscyluje w granicach 2-3 kg, jego umiejscowienie znajduje się na środku ramy. Dzięki temu waga jest równomiernie rozmieszczana, a rower daje się wygodnie prowadzić mimo dodatkowego obciążenia.  Stosowane w rowerach elektrycznych baterie mogą znacznie różnić się pod względem pojemności. Na rynku możemy znaleźć nawet zaawansowane rodzaje posiadające ok 500 Wh pojemności. Baterię roweru możemy ładować wykorzystując gniazdko sieciowe. Sposób jazdy na rowerze nie różni się od normalnego – system uruchamia się samoistnie w momencie rozpoczęcia pedałowania. Rowery elektryczne MTB są jednak zdecydowanie cięższe. W zależności od modelu mogą one ważyć nawet 16-18 kg.

CUBE Access Exc 2018
CUBE Access Exc 2019 – damski model roweru od Cube – alternatywna dla roweru elektrycznego.

Dlaczego warto wybrać rowery elektryczne MTB?

Rowery elektryczne MTB umożliwiają jeżdżenie stromymi i trudnymi technicznie ścieżkami, które wcześniej były dla nas nieosiągalne. Dzięki wspomaganiu nie musimy się również martwić, że w trakcie podróży fizycznie nie damy rady jej kontynuować.

Elektryczne rowery umożliwiają nam luźniejsze planowanie trasy oraz jej znaczne wydłużanie. Warto pamiętać, że do jazdy po trudnych ścieżkach odpowiednia technika oraz siła w mięśniach nadaj jest potrzebna. Z pomocą „górskich elektryków” możliwe jest poczucie adrenaliny i ekstremalnej rozrywki, nawet przemierzając znane już trasy. Ponadto rowery elektryczne MTB ułatwiają jazdę zarówno zawodowym sportowcom jak i osobom starszym, kontuzjowanym oraz każdemu kto z jakiś powodów nie może pochwalić się wyśmienitą formą i kondycją fizyczną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.