Jak dobrać długość łańcucha rowerowego w rowerze MTB?

łańcuch rowery mtb

Rowery MTB składają się z bardzo wielu różnych części. Jedne z nich mają większy wpływ na jazdę, a inne mniejszy. Większość osób zawraca uwagę na takie komponenty jak amortyzator, przerzutki, koła, czy też hamulec. Jednak sporo osób zapomina o tym, jak ważną częścią roweru jest łańcuch

To właśnie on umożliwia nam poruszanie się i bez niego na rowerze nie dałoby się jeździć. Z tego względu, gdy jesteśmy zmuszeni do wymiany łańcucha na nowy, musimy wiedzieć dokładnie jaki łańcuch wybrać i jaką powinien mieć on długość. Parametr ten ma ogromne znaczenie i łańcuch o złej długości może sprawić naprawdę wiele problemów podczas jazdy. 

Dlaczego wybór odpowiedniej długości łańcucha jest tak ważny?

Łańcuch to najważniejsza część całego napędu w rowerze. To właśnie on odpowiada za przełożenie siły, z jaką naciskamy na pedały na tylne koło. Z tego względu jego długość musi być precyzyjnie dobrana do naszego roweru oraz poszczególnych komponentów, z jakich składa się jego napęd. 

Zbyt krótki łańcuch może sprawiać, że przerzutka nie będzie działała w prawidłowy sposób, a w skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do jej uszkodzenia. Z kolei zbyt długi łańcuch będzie stale spadał z kasety lub z zębatek korby. 

Kupując nowy rower, posiada on już łańcuch odpowiedniej długości, jednak wraz z kolejnymi kilometrami pokonanymi na rowerze ulega on zużyciu i się rozciąga. Po pewnym czasie dochodzi do sytuacji, że konieczna jest jego wymiana. Łańcuchy sprzedawane w sklepie są zazwyczaj dość długie, po to, aby każdy mógł je dopasować do własnego roweru. 

Jeśli podejmujemy się wymiany łańcucha w rowerze, to należy wiedzieć, w jaki sposób dobrać jego długość, aby działał on w prawidłowy sposób. 

długość łańcucha MTB

Co ma wpływ na długość łańcucha w rowerze MTB?

Wpływ na to, jak długi powinien być łańcuch w rowerze MTB, ale też każdym innym sprzęcie, ma wiele czynników. Po pierwsze rozmiar ramy, a dokładniej mówiąc, długość tylnego jej trójkąta ma tutaj spore znaczenie. Parametr ten określa, w jakiej odległości od korby znajduje się oś tylnego koła. W związku z tym im większa jest rama lub im dłuższa jest jej tylna część, tym dłuższy powinien być łańcuch. Rodzaj napędu to kolejny istotny parametr. 

To jak dużo przełożeń posiada nasz napęd i jak wielkie są zębatki w korbie oraz kasecie, również będzie miało wpływ na długość łańcucha. Ważnym parametrem, o którym część osób zapomina, jest także długość wózka przerzutki tylnej. Istnieją bowiem przerzutki z krótkim lub długim wózkiem, co również wpływa na długość zastosowanego w danym rowerze łańcucha. 

Jak dobrać odpowiednią długość łańcucha?

Sposobów na dobranie odpowiedniej długości łańcucha jest kilka. Najprostszym i najbardziej oczywistym jest policzenie ogniw w starym łańcuchu i skrócenie nowego do takiej samej ilości. Korzystając z tej metody, warto pamiętać, że zużyty łańcuch może się dość mocno rozciągnąć. Z tego względu nie należy przyrównywać długości starego łańcucha do nowego, tylko policzyć ogniwa, ponieważ zużyty łańcuch może się znacznie różnić długością od nowego przy takiej samej ilości ogniw.

W przypadku, gdy posiadamy stary łańcuch, określenie odpowiedniej długości nowego jest bardzo proste. Problem zaczyna się jednak wtedy gdy nie mamy możliwości porównania tych dwóch łańcuchów. W takim przypadku należy skorzystać z innej metody. 

Jedną z bardziej popularnych jest założenie nowego łańcucha na największą tarczę korby i największą koronkę kasety lub wolnobiegu. W miejscu, w którym pętla się zamyka, powinniśmy dodać jeszcze dwa ogniwa i tam skrócić łańcuch. Oprócz tego można również skorzystać z instrukcji do roweru, gdzie producent często podaje informacje o prawidłowej długości łańcucha. 

rowery MTB

Czy przeprowadzić wymianę łańcucha samemu, czy skorzystać z usług serwisu?

Wymiany łańcucha w rowerze MTB możemy podjąć się sami, jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz narzędzia. Jednak w innym przypadku dużo lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu rowerowego, który z pewnością wykona tę czynność najlepiej i odpowiednio dobierze długość łańcucha. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.