Nadeszła moda na rowery miejskie!

Rower miejski

W większości polskich miast pojawiły się stacje umożliwiające mieszkańcom wypożyczenie rowerów miejskich. Jest to trend, który przyszedł do nas z zachodu Europy, gdzie rowery miejskie funkcjonują z powodzeniem od wielu lat. Przykładem może być rowerowa stolica – Amsterdam, w którym rowery miejskie są najchętniej wykorzystywanym środkiem transportu. Jak sprawa wygląda w polskich realiach?

„U nas również możemy zauważyć spore zainteresowanie. Już od pierwszego tygodnia ze stacji skorzystały setki mieszkańców. Na razie projekt jest wdrażany i cały czas pracujemy nad usprawnieniami, dlatego nie pobieramy żadnych opłat za wypożyczenie roweru. W przyszłości takie opłaty się pojawią, ale nie będą one duże – zależy nam jedynie na tym, aby stacje rowerowe sam na siebie zarabiały. Jak wiemy, koszta konserwacji oraz napraw nie są małe” – tak na temat rowerów miejskich wypowiedział się Waldemar Koskowski, który jest osobą odpowiedzialną na wdrażanie projektu w jednym z większych miast Polski.

Rowery dostępne są w tzw. stacjach, rozlokowanych w kluczowych miejscach miast. W większości przypadków przejazd z jednej stacji do drugiej nie zajmuje więcej niż 15 minut. W przyszłości planuje się budowę stacji na przedmieściach, co pozwoli osobom pokonującym większe odległości na skorzystanie z rowerów miejskich. Miejmy nadzieje, że władze miast docenią zainteresowanie mieszkańców i przeznaczą większe kwoty na rozwój tego projektu.

Testujemy rowery miejskie

Mieliśmy okazję przejechać się wrocławskim rowerem miejskim. Jak wrażenia nam towarzyszyły? Zacznijmy od tego, jak wypożyczyć rower miejski. Każda osoba korzystająca z transportu miejskiego na terenie Wrocławia posiada URBANcard – jest to karta miejska, na której są m.in. zakodowane bilety miesięczne. URBANcard można również doładować dowolną kwotą w celu skorzystania z roweru miejskiego. Przy każdej stacji rowerów znajdziemy ekran pozwalający na wypożyczenie dowolnego pojazdu. Po wyborze, jest on odblokowany i oddany do naszej dyspozycji. Od tego momentu możemy przemieszczać się rowerem po ulicach miasta. Aby zwrócić rower, wystarczy podjechać do dowolnej stacji i zablokować go na dowolnym stanowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.