Najpopularniejsze wyścigi kolarskie na świecie

Giro d'Italia

Najpopularniejsze wyścigi kolarskie na świecie przykuwają uwagę wielu widzów. Profesjonalni kolarze marzą o wzięciu w nich udziału i przygotowują się przez cały rok. Wśród wyścigów wieloetapowych, jak i jednoetapowych są trasy, które nigdy nie spadają z rankingów popularności. Widzowie uwielbiają, śledzone od tylu lat prestiżowe wyścigi, choć ostatnie lata pokazują, że konkurencja nie śpi.

Rodzaje wyścigów

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kolarstwo jest pojęciem o szerokim zakresie, w jego skład wchodzi wiele różnych ukonkretnionych dyscyplin sportowych. Aczkolwiek badania mówią, że kolarstwo szosowe jest najpopularniejszym rodzajem z dyscyplin rowerowych. Znacząca część kolarzy decyduje się na tę odmianę aktywności, ale także widzowie z całego świata preferują ten typ widowiska sportowego.

Istnieją zawody szosowe wieloetapowe oraz jednoetapowe. Bardziej uznane i prestiżowe wydają się wyścigi wieloetapowe. W tym przypadku uczestnicy przez większą część trasy jadą peletonem. Jak sama nazwa wskazuje, rodzaj ten składa się z wielu jednodniowych tras, ilość etapów waha się od 3 do 20, a ich długość wynosi od 80 w górę, w skrajnych przypadkach nawet 270 km. Kto przejedzie trasę w najkrótszym czasie, wygrywa.

Drugim rodzajem są zawody jednoetapowe zwane powszechnie klasycznymi. Są to jednodniowe wyścigi, mogą odbywać się na trasach będących rundami wielokrotnego pokonania lub na trasach długich umiejscowionych w atrakcyjnych krajobrazowo lokalizacjach.

Wyścigi jednoetapowe oprócz zawodów podczas mistrzostwa świata UCI, w porównaniu z wieloetapowymi mają mniejsze znaczenie sportowe.

Prestiżowe wyścigi wieloetapowe

Do przewidzenia jest rozpoczęcie rankingu najpopularniejszych wyścigów od Tour de France. Zawody te zna nawet publiczność w ogóle nieinteresująca się kolarstwem. Wyścig zwany bywa także La Grande Boucle, czyli wielką pętlą. Jest to już historyczna trasa, która swój początek miała w 1903 roku. Wyścig Tour de France rozpoczęty został przez Henriego Desgrange i trwa po dziś dzień, będąc organizowanym co roku we Francji. Głośnym uczestnikiem i zwycięzcą wyścigu jest Amerykanin Lens Armstrong, wielokrotny pogromca trasy.

Wyścig istnieje od wielu lat, niestety, podczas tego czasu miały miejsca śmiertelne wypadki. Wygranie Tour de France wiąże się z niesamowitym poważaniem w środowisku sportowym, ale nie tylko. Sława i prestiż to nie wszystko, zawodników motywują również bardzo wysokie nagrody pieniężne. Zwycięzca wyścigu otrzymuje 450 tysięcy euro, laureat klasyfikacji sprinterskiej, jak i górskiej wygrywa 25 tysięcy euro, wygrana w klasyfikacji młodzieżowej to 20 tysięcy euro, w klasyfikacji drużynowej 50 tysięcy euro, a dzień jazdy w żółtej koszulce to 350 euro, oprócz tego istnieje kilka dużo mniejszych nagród. Wysokość puli nagród wyjaśnia wzmożone zainteresowanie kolarzy zawodami Tour de France.Tour de France


Kolejnym wyścigiem kolarskim, tuż za Tour de France jest Giro d’Italia, także należący do UCI World Tour. Pierwszy historyczny wyścig rozpoczął się 13 maja 1909 roku, wówczas miał 8 etapów o łącznej długości 2448 km. Zdobywcą pierwszego Giro został Luigi Ganna.

Początkowo wyścig dookoła Włoch miał zwiększyć sprzedaż sportowej gazety La Gazzetta dello Sport. Propozycję utworzenia trasy wysunął Vitullo Margagni. Giro d’Italia organizowane jest każdego roku, wyjątek stanowią czasy I i II Wojny Światowej. Wyścig składa się zawsze z kilku etapów: płaskie, pośrednie oraz górskie. Rozgrywa się również kilka etapów jazdy na czas.


Trzeci kultowy na całym świecie wyścig to La Vuelta a España, czyli wyścig dookoła Hiszpanii. Pierwsza Vuelta odbyła się w 1935 roku, ale dopiero od 1955 roku startuje regularnie każdego roku. Jak sama nazwa wskazuje, trasy kolarskie znajdują się głównie w Hiszpanii.

Wyścig trwa trzy tygodnie, od lat 90. Vuelta odbywa się w okresie jesiennym, a dokładniej we wrześniu, jest to jego duży atut, gdyż w tym wypadku nie koliduje z innymi prestiżowymi trasami. Trasa hiszpańskiego wyścigu jest zawsze dość pofałdowana i trudna, dlatego wygrywają zawodowcy. Lider wyścigu nosi czerwoną koszulkę, jak łatwo się domyślić jest to odpowiednik francuskiej żółtej.


Przedstawione wyścigi to prawdziwa czołówka światowa. Te trzy imprezy zna każdy, to już pewne, że zapisały się one na stałe w historii. Choć młodsza konkurencja pręży się, wciąż urozmaicając trasę, nie udaje jej się, jak na razie zabrać widzów tym trzem sztandarowym przedstawicielom kolarstwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ciekawostek ze świata kolarstwa? Polecam odwiedziny zaprzyjaźnionego bloga PM Bike: https://www.pmbike.pl/pl/blog. Na blogu między innymi o eventach kolarskich, trasach rowerowych, doborze sprzętu czy rankingach marek rowerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.