Pojedynek: MTB kontra Enduro

Rower enduro

Jazda na rowerze sprawia każdemu wielbicielowi i pasjonacie wiele przyjemności. W celu uprawiania tego sportu warto zaopatrzyć się w profesjonalny lub po prostu dobry sprzęt, który doda wygody, ale przede wszystkim umożliwi niektóre manewry oraz jazdę bardziej wymagającymi trasami.


Enduro

W społeczności pasjonatów sportów rowerowych nie brakuje, szczególnie w ostatnim czasie, pasjonatów enduro. Niektórzy zaczęli już nawet żartować, że enduro jest już tak naprawdę stanem umysłu, a nie tylko modelem roweru. Skąd się jednak wzięła ta fascynacja? Pierwszym argumentem tej popularności jest pewnie duża sprzedaż tego konkretnego modelu. Nie kupują go jednak tylko osoby obeznane w tym temacie i znające różnice między rowerami oraz ich przeznaczeniem. Powstanie trendu sprawia, że osoby początkujące często zapominają zwrócić uwagę na przyszłe przeznaczenie sprzętu i kierują się aktualnym trendem.
Enduro jednak nie jest zły, jak można by wywnioskować z wcześniej przytoczonych argumentów. To jest rower idealny na warunki górskie, ponieważ można nim jeździć bez trudu pod górę i z góry. Ten wybór jest bardzo dobry szczególnie dla rowerzystów poszukujących trudnych tras z ciekawymi podjazdami i wzniesieniami. Takie wyzwania nie są problemem dla enduro, który jest naprawdę zaskakująco wszechstronny w swoich możliwościach. Użytkownik, nowy właściciel będzie mógł się dobrze bawić jeżdżąc na nim po górskich bezdrożach, które często są przepełnione korzeniami, kamieniami i wieloma innymi przeszkodami.

Rower enduro w powietrzu
Pokonanie wszystkich trudnych tras na tym rowerze umożliwia nam jego budowa. Przede wszystkim został on złożony z lekkich elementów, co znacznie ułatwia nam zadanie w górach, ponieważ niepotrzebny nam jest dodatkowy ciężar, szczególnie, gdy jedziemy pod górkę. Jednak pomimo swojej lekkości rower jest zaskakująco odporny, bez problemów radzi sobie z przeciążeniami. Dodatkowymi zaletami są mocne hydrauliczne hamulce, szeroka kierownica, a także mocne obręcze z szerokimi klockowatymi oponami.

MTB

Mountain bike znany także jako MTB jest dla wielu niezawodnym rowerem górskim, który bez problemu poradzi sobie z trudnym terenem. Ten rower jest wyposażony w pełne zawieszenie, czyli przednie z widelcem teleskopowym i tylne z mechanicznym łącznikiem. Amortyzatory w tych rowerach możemy spotkać na ramie, widelcu, mostku kierownicy, siodełku, a także sztycy siodełka. Dużo nowych modeli posiada już hamulce tarczowe, które zapewniają większą skuteczność przy hamowaniu, co jest szczególnie ważne w warunkach, górskich, gdy zjeżdżamy ze wzniesień i musimy modulować naszą prędkość. To wszystko w połączeniu z twardą ramą tworzy ciekawą propozycję dla fanów dwóch kółek.

Mało tego, wiele osób nadal ma sentyment do typowych, klasycznych MTB. I dobrze, przecież najważniejszy w tym wszystkim jest komfort i należy podczas wyboru patrzeć przede wszystkim na to jak będziemy się czuli. Podobnie jest w przypadku wagi, zmiana roweru na znacznie cięższy lub lżejszy może nie być dla nas najlepszym rozwiązaniem, dlatego warto zastanowić się przed zakupem.

 

Enduro czy MTB?

Tak naprawdę obie grupy rowerów bardzo dobrze sprawdzają się w warunkach górskich. Można nawet powiedzieć, że enduro ma swoje korzenie w MTB, które przyczyniło się do rozwoju kolarstwa górskiego, a także do powstania różnych typów rowerów, których zastosowanie jest z góry ustalone i przydzielone do danego stylu jazdy. Wyróżniamy tutaj między innymi:

  • XC,
  • trial,
  • enduro,
  • DH,
  • FR,
  • SS,
  • 4X,
  • DS,
  • IX,
  • North Shore.

Wracając jednak do naszego porównania, nie warto się bać klasyków, zwykły MTB może z pewnością nam wystarczyć, jednak warto wziąć przy zakupie pod uwagę także enduro, który bez wątpienia daje bardzo duże możliwości.


Nie możesz się zdecydować? Zobacz najnowsze propozycje w sklepie internetowym PM Bike!

Rowery MTB


Rowery enduro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.