Rower szosowy – ile kosztuje i jaki model wybrać?

rower szosowy

Rowery szosowe był jeszcze do niedawna uznawany za jeden z najbardziej klasycznych rodzajów jednośladów. Niekiedy podczas zakupu mogą wystąpić spore trudności ponieważ oferta jaką proponują producenci jest bardzo szeroka, przez co czasami ciężko zdecydować się klientowi jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę. W pierwszej kolejności warto określić budżet jakim się dysponuje. Rowery szosowe można zakupić już od 2 tysięcy, jednak profesjonalne modele dostosowane do bardziej sportowych wymagań mogą być wycenione nawet w granicach 10-15 tysięcy. Panuje zasada, że im tańszy rower tym jego waga jest wyższa. Droższe modele charakteryzują się także dużą ilością ciekawych rozwiązań technologicznych, które nie są zastosowane w ich tańszych odpowiednikach.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu roweru szosowego?

Podczas dokonywania zakupów należy zwrócić uwagę na poszczególne elementy roweru tak, aby móc dobrać coś odpowiedniego do własnych preferencji. Często nie do końca wiadomo czy lepiej wybrać konstrukcje wykonaną z aluminium czy z karbonu. Ta pierwsza zdecydowanie będzie dużo tańsza. Rowery posiadający ramy wykonane z karbonu są uznawane za lżejsze przez co łatwiej wykorzystać ten sprzęt na podjazdach gdzie to właśnie waga stanowi kluczowy element. Należy jednak pamiętać, że obecnie zaawansowana technologia obróbki aluminium sprawia, że wykonane z niej jednoślady również osiągają dość lekką wagę. Obecnie przeważnie rowery z karbonu jaki z aluminium pod względem wagowym różnią się niewiele, a jeśli nie planujemy sportowych rozgrywek wykonanie nie będzie najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Przy zakupie roweru szosowego koniecznie należy zwrócić uwagę na geometrię i rozmiar ramy. Dzięki temu ustalimy wygodną pozycję, która nie będzie powodowała bólu kręgosłupa czy nadwyrężenie mięśni. Rura górna reguluje naszą postawę. Im jest ona dłuższa tym bardziej przyjmiemy pochyloną i zarazem sportową pozycja na rowerze. Długie rury przeważnie występują w stricte sportowych modelach przeznaczonych dla kolarzy którzy głównej mierze liczą na osiąganie jak najszybszej prędkości. Krótkie rury górne sprawią że jazda będzie bardziej komfortowa ,uzyskamy zdecydowanie bardziej wyprostowaną pozycję co będzie znacznie bardziej wygodniejsze podczas rekreacyjnej jazdy. Pozycja jazdy może być modyfikowana poprzez zmianę długości wspornika kierownicy. Odnośnie główki ramy, im jest wyższa rura sterowa tym bardziej wyprostowany jest pozycja osoby jadącej. Tyle widełki dla większości modelów pozostają takiej samej wielkości. Projektanci starają się jak najbardziej skrócić rurę co zapewnia podczas jazdy większą zwrotność i aerodynamikę. Podczas zakupów warto również rozważyć zakup dodatkowego sprzętu, należy dobrać go indywidualnie pod siebie ponieważ każdy z nas będzie potrzebował czegoś innego.

zawody szosa

Przykładowe modele rowerów szosowych

Co roku ustalane są różnego rodzaju rankingi rowerów szosowych, dzięki którym będziemy mogli w łatwiejszy sposób wybrać rower szosowy odpowiedni dla siebie uwzględniając nasze możliwości finansowe. Rowery szosowe w granicach 2 tysięcy złotych charakteryzują się zazwyczaj aluminiową ramą, dobrymi hamulcami, jednak jakość opon nie jest najlepsza. Dla amatorów nie będą one jednak stanowiły żadnego problemu. Modelami godnymi uwagi jest Romet Mistral Cross 28R22 M Grf 2016 czarno-żółty, bądź Indiana Arrow M22 2016 Biało-Czerwono-Czarny. Mimo niższej ceny ich wykonanie z pewnością zadowoli miłośników rowerowych podróży. Decydując się na przeznaczenie na jednoślad kwoty ok. 3 tysięcy złotych możemy już liczyć na znacznie wyższą jakość wykonania. Rowery w tym przedziale mają bardziej wytrzymały napęd, a opony cechują się porządnym bieżnikiem. Przedstawicielami tej grupy może być Cube Attain 2017 czarno-zielony i Giant Contend 3 2018 czarno-żółty. Droższe modele rowerów szosowych mieszczące się w granicach 5 tysięcy złotych w górę, są przeważnie wybierane przez osoby uprawiające kolarstwo. Rowery z tej grupy są znacznie lżejsze i maksymalnie redukują drgania. Najczęściej wybieranymi modelami są Giant TCR Advanced 3 2017 czarno-zielony , Giant TCR SLR 2017 czarno-czerwony czy Kross Vento 5.0 2017. Pełna oferta dostępna jest pod adresem https://www.pmbike.pl/rowery-szosowe

Pamiętajmy, że niezależnie od celu w jakim kupujemy rower, koniecznie dokładnie zastanówmy się czego oczekujemy. Dla niektórych najważniejszym aspektem będzie niska waga, a dla innych mocne opony. Dobrze dobrany rower szosowy będzie sprawdzał się latami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.