Turystyczne rowery elektryczne na dalekie trasy

dziewczyna na rowerze

Rowery elektryczne turystyczne nie są już dziś tak wielką rewelacją, jaką mogły być dla wielu osób jeszcze kilka lub nawet kilkanaście lat temu. Stają się normą, w dodatku coraz częściej widzianą na ulicach, nawet pomimo swoich cen. Myślisz o zaopatrzeniu się w rower elektryczny na dłuższe trasy? Przekonaj się zatem, na jakie kwestie musisz w tym przypadku zwrócić uwagę!

Dlaczego rower elektryczny może być dobrym pomysłem?

E-Bike jest dobrym rozwiązaniem dla osób o słabszej kondycji fizycznej oraz tych, które z różnych innych powodów nie dają rady przemieszczać się rowerem klasycznym bez wspomagania. Ponadto rower elektryczny daje większe możliwości zaplanowania dłuższej trasy: w zależności od jakości wybranego modelu i wytrzymałości baterii na jednym ładowaniu możesz przejechać nawet 160 km. Warto jednak pamiętać o tym, że długość trasy w tym przypadku będzie zależała od kilku ważnych czynników, o których wspominamy poniżej.

Na co zwrócić uwagę, planując długość trasy w rowerze turystycznym?

Liczy się przede wszystkim rodzaj terenu. Rowery turystyczne elektryczne zupełnie inaczej sprawdzą się na trudnych, górzystych szlakach, a inaczej w przypadku prostej, płaskiej trasy. W pierwszym przypadku konieczne jest pokonywanie licznych wzniesień i korzystanie ze wspomagania na maksimum jego możliwości. Może to oznaczać, że już po przejechaniu 50 km konieczne będzie doładowanie baterii, co przy dłuższym wypadzie oznacza dosyć częste i długie przerwy.

Jazda po terenach płaskich przedstawia się dużo bardziej optymistycznie, lecz dochodzi tutaj kolejny aspekt, jakim jest obciążenie. Rower elektryczny sam w sobie jest cięższy od klasycznego, a jeśli dorzucimy tutaj Twój ciężar, bagaż, baterię zapasową, czy też nawet przyczepkę z dzieckiem w środku, zużycie baterii stanie się dużo większe. 

Jaką przewagę mają rowery elektryczne nad klasycznymi?

E-Bike pomaga zniwelować duże dysproporcje pomiędzy osobami o różnej kondycji fizycznej, które mimo wszystko chcą podróżować na jednośladach razem. Ponadto sprzyjają one integracji rodzinnej – dzięki wykorzystaniu napędu, również seniorzy mogą brać udział w rodzinnych wycieczkach, a to bardzo istotne, by nie poczuli się wykluczeni. 

Turystyczny rower elektryczny jest doskonałą przeciwwagą dla samochodów i skuterów – nie wymaga dodatkowych uprawnień ani rejestracji, a do tego oprócz odbywania dłuższych wycieczek rekreacyjnych, pozwala na ekologiczne docieranie do pracy również tym osobom, które mają do pokonania nieco dłuższy dystans, jeśli tylko mają oni ochotę przesiąść się w tym celu na rower. Dużym plusem jest tutaj zmniejszony wysiłek fizyczny, dzięki czemu po dojechaniu na miejsce nie jest konieczne dodatkowe odświeżanie się. 

Czy rower turystyczny może być wykorzystany poza drogami asfaltowymi?

Jak najbardziej. Rowery elektryczne turystyczne z powodzeniem mogą sprawdzić się na trasach typu off-road, jako że ułatwiają pokonanie trudniejszych odcinków dzięki wspomaganiu. Dzięki temu zachęcają do eksplorowania nowych ścieżek w okolicy, co zapewni jeszcze większą przyjemność podczas weekendowych wycieczek i dłuższych tras. Do tego w rowerach elektrycznych mamy do czynienia z bardzo wygodnymi siodełkami, które całkiem dobrze sprawdzą się podczas jazdy na dłuższych odcinkach.

rowery miejskie

Rower elektryczny – ważna potrzeba, czy zachcianka?

Wszystko zależy od powodu, dla którego go kupujesz, niemniej jednak rower elektryczny często jest krytykowany jako rower dla leniwych. Nie do końca tak jest. Przede wszystkim, jeśli rozładuje Ci się bateria podczas jazdy, czeka Cię powrót do domu pojazdem o dużo większej masie własnej, co przekłada się na większy wysiłek podczas jazdy. Bardziej problematyczne jest też wnoszenie roweru do bloku, jeśli chcesz przechowywać go we własnym mieszkaniu.

E-Bike jest doskonałym rozwiązaniem dla osób o osłabionej kondycji lub takich, którym marzą się dłuższe trasy, lecz zwyczajnie nie wystarcza im czasu na pokonywanie ich za pomocą zwykłego roweru bez napędu. Dostarcza on mnóstwo przyjemności, niemal niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Dlatego też rower elektryczny jest bardzo pomocnym rozwiązaniem na ważne potrzeby niektórych amatorów dwóch kółek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.