Wady i zalety rowerów elektrycznych

Rowerzysta

Rowery elektryczne cieszą się stopniowo rosnącą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na zakup właśnie tego rodzaju jednośladów, których codzienne użytkowanie wiąże się z wieloma korzyściami.

Rowery elektryczne są to rowery napędzane siłą mięśni tak jak standardowe modele, jednak dodatkowo jest ona wspierana pracą silnika elektrycznego. Gwarantuje on wsparcie rowerzysty na trudnych podjazdach oraz umożliwia jazdę bez pedałowania. Dodatkowy napęd może być dostosowany zarówno do rowerów miejskich, górskich, szosowych, oraz wszelkich innych w zależności od potrzeb.

Co warto wiedzieć o rowerach elektrycznych? Jakie są ich wady i zalety?

Zalety wykorzystania rowerów elektrycznych

Ogromną zaletą rowerów elektrycznych jest to, że można je wykorzystywać na co dzień np. jako środka umożliwiającego dojazd do pracy. Dzięki wsparciu silnika podróż będzie łatwa i nawet gdy na danym stanowisku obowiązuje elegancki dress code możemy być pewni, że dotrzemy do biura nawet się nie pocąc. Unikniemy korków oraz szybciej dotrzemy do miejsca pracy niż w przypadku wykosztowania samochodu.  Rowery elektryczne są również najlepszą możliwością w przypadku osób starszych.

Niekiedy ze względu na ich stan podróże tradycyjnymi jednośladami mogą być zbyt męczące. Rower elektryczny minimalizuje obciążenie mięśni pozwalając na dłuższą i bardziej komfortową jazdę. Także w przypadku osób, które zmagają się z kontuzjami lub z innych przyczyn nie mogą obciążać mięśni nóg rower wspomagany silnikiem jest sposobem na dalsze i bezpieczne, aktywne spędzanie czasu.

Co więcej jazda na rowerze elektrycznym jest wyjątkowo tania i wbrew pierwszemu wrażeniu wcale nie wiąże się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów. Koszt jednego przejazdu na takim rowerze wynosi około 30 groszy, gdyż właśnie taka kwota musi zostać wydana na pokrycie kosztów naładowania pełnej baterii, a to przekłada się na pokonanie 30-60 km.

Pamiętajmy, że nawet jeśli w trasie bateria się wyczerpie, możemy z powodzeniem pedałować dalej, z tą różnicą że nie będziemy mogli skorzystać z e wsparcia ze strony silnika. Decydując się na rower elektryczny jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporą sumę w porównaniu z wykorzystywaniem pojazdów spalinowych. W odróżnieniu od nich jednoślad nie powoduje zanieczyszczenia środowiska i jest całkowicie ekologiczny. Zamieniając samochód na rower dbamy o swoją kondycję, oszczędzamy pieniądze i dbamy o naturę!

Zamieniając samochód na rower elektryczny dbamy o nasze zdrowie. Regularne zażywanie nawet niewielkiej aktywności sprawia, że nasz układ krwionośny, oddechowy i nerwowy działa znacznie sprawniej. Jazda na rowerze odpręża i powoduje, ze jesteśmy mniej zestresowani.

Rower elektryczny

 

Wady rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne posiadają również wady, jednak nie powinny być one powodem do rezygnacji z zakupu jednośladów. Wadą rowerów elektrycznych jest przede wszystkim ich cena.

W większości sklepów ceny rozpoczynają się od 5 tysięcy złotych, a wydatek ten z pewnością nie jest na każdą kieszeń.  Ponadto rowery elektryczne są bardzo ciężkie co jest wyjątkowo niekorzystne gdy pojawia się konieczność wnoszenia sprzętu np. na wysokie piętro bloku.

Należy również pamiętać, że żywotność akumulatora jest ograniczona i w przypadku intensywnej eksploatacji zachodzi konieczność jego częstej wymiany.

Musi on zostać poddany wymianie po określonej ilości cykli ładowań i rozładowań. Rowery elektryczne posiadają zarówno wady jak i zalety. Ilość pozytywnych aspektów jakie przyniesie wykorzystanie z ów jednośladu jest jednak znacznie większa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.