Zalety rowerów elektrycznych

kask_rowerowy

Rowery elektryczne nie są dziś już tak nową i niespotykaną propozycją, jak jeszcze kilka lat temu. Gdy na rynku pojawiały się pierwsze modele, wielu profesjonalistów i amatorów podchodziło do tematu silnika w rowerze sceptycznie, uznając je za rozwiązanie dla leniwych. Obecnie jednak wszyscy mają już świadomość, że na rowerze elektrycznym trzeba w dalszym ciągu pedałować, a silnik elektryczny doceniają nawet sportowcy. Jakie są najważniejsze zalety rowerów elektrycznych i dlaczego czasem e-bike jest lepszym wyborem niż tradycyjny rower?

Rowery elektryczne – łatwiejsze pokonywanie trudnych tras

rower elektrycznyZdecydowanie najważniejszą i najczęściej wymienianą zaletą rowerów elektrycznych jest wsparcie, jakie oferują gdy jazda na klasycznym rowerze okazuje się zbyt trudna. Ze wsparcia w postaci elektrycznego silnika korzystają między innymi kontuzjowani sportowcy, którzy podczas powrotu do formy nie mają jeszcze wystarczająco siły by pokonać swoje standardowe trasy i stopniowo wzmacniać wytrzymałość organizmu. Z takiego samego powodu po rowery elektryczne sięga wiele osób starszych – e-bike w dalszym ciągu wymaga wysiłku i pracy wielu partii mięśni, ale jednocześnie jazda nie męczy tak, jak w przypadku tradycyjnego roweru.

Gdy chcesz wrócić do sportu, ale zdrowie stoi na przeszkodzie

Wiele osób zaniedbujących na co dzień aktywność fizyczną zaczyna po czasie borykać się z problemami zdrowotnymi nawet przy próbach lekko wzmożonego wysiłku. Winę ponosi tu przede wszystkim kondycja, ale i motywacja – niewiele osób decyduje się na wyciągnięcie roweru tylko po to, by po 10 minutach jazdy odstawić go do garażu i cierpieć z powodu zakwasów przez kolejny tydzień. Problem ten można pokonać częściowo właśnie dzięki rowerom elektrycznym, które dzięki wspomaganiu pozwalają na włożenie nieco mniejszej pracy w celu pokonania określonego odcinka trasy. Pedałując lekko możesz stopniowo zwiększać intensywność treningu i oswajać się z wysiłkiem, jednocześnie nie czując po krótkiej chwili że podróż na rowerze to dla Twojego zdrowia zbyt wiele.

E-bike podczas dłuższych wycieczek

Ciekawą zaletą rowerów elektrycznych docenianą szczególnie przez fanów jazdy rekreacyjnej i dłuższych wypraw rowerowych jest wsparcie, jakie oferują na długich trasach. Producenci tacy jak Bosch czy Yamaha pracują intensywnie nad rozwijaniem technologii stosowanych w ramach napędów i akumulatorów rowerów elektrycznych i dziś są w stanie zaoferować porządny zasięg roweru na pełnej baterii. Planując dłuższą wycieczkę z bagażami dodatkowo obciążającymi rower musisz liczyć się z tym, że wysiłek włożony w pokonanie trasy będzie dość intensywny i dla wielu osób, szczególnie podczas wypraw rodzinnych, utrzymanie tempa może okazać się trudne. Z rowerem elektrycznym znacznie łatwiej o ustabilizowanie czasu jazdy nawet przy regularnych podjazdach i trudniejszych wzniesieniach. Z e-bike dotrzesz do celu sprawniej i nie stracisz sił, które później mogą przydać się na rozbicie obozu czy zwiedzanie okolicy.

CUBE Access Hybrid EXC 500 2019
Rower elektryczny CUBE Access Hybrid EXC 500 2019. Taki i wiele innych modeli rowerów znajdziesz na stronie PMBike.pl.

Rowery elektryczne w wersji sportowej

Temat ten został częściowo poruszony we wstępie, ale warto zgłębić go nieco bardziej. Dziś rowery elektryczne to nie tylko modele miejskie przystosowane do jazdy rekreacyjnej, ale też wiele rowerów sportowych zbudowanych w oparciu o typowo sportową, profesjonalną geometrię. W kategorii e-bike coraz częściej pojawiają się rowery MTB z pełnym zawieszeniem i tzw. hardtaile, dzięki którym przyjemność czerpana ze zjazdów nie jest zabijana przez wysiłek na podjazdach i z których pomiędzy sezonem zasadniczym korzystają również zawodnicy różnych dyscyplin w obrębie kolarstwa górskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.