Czy dobry kask oznacza drogi?

kask_rowerowy

Kask rowerowy to w dalszym ciągu jeden z tych elementów wyposażenia rowerzysty, po który wielu sięga dość niechętnie. Podczas jazdy w mieście czy po płaskim terenie możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele niebezpieczeństw czai się na każdym odcinku drogi i jak skuteczną ochronę głowy może zapewnić pozornie niewiele znaczący kask. Nie bez powodu sięgają po niego zawodowi kolarze szosowi! Czy dobry kask musi być jednak drogi i czy ten z wyższej półki ma szansę przetrwać upadek lepiej, niż kask tani? Które kaski z oferty PmBike są warte uwagi?

Kask rowerowy – toporny, ale niezbędny dodatek dla rowerzystów

Głowa człowieka jest wbrew pozorom dość delikatną częścią naszego ciała i podczas upadku z roweru, gdy nie będzie odpowiednio zabezpieczona, może mocno ucierpieć. Nie bez powodu po kaski sięgają regularnie motocykliści czy zawodowi kolarze, dla których każdy upadek może oznaczać przekreślenie szans na karierę, poważne urazy i problemy zdrowotne, a nawet zagrożenie życia. To z tego też powodu rodzice, którzy dopiero uczą swoje pociechy jazdy na rowerze sięgają po kask jako pierwszą linię ochrony zdrowia malucha. Czy dorośli powinni w równie naturalny sposób sięgać po kaski, gdy wsiadają na rower? Oczywiście, że tak.

Rynek oferuje obecnie naprawdę szeroki wybór kasków w każdym przedziale cenowym, różnorodnej estetyce i o parametrach, dzięki którym jazda z odpowiednio uformowanym kawałkiem plastiku na głowie nie jest tak niewygodna, jak mogłoby się wydawać. Jazda w kasku nie powinna być wstydem czy efektem przewrażliwienia na punkcie upadków – rowerzysta w starciu z samochodem, a często nawet przy samoistnym upadku przy dość dużej prędkości nie ma szans na wyjście z wypadku bez szwanku. Noszenie kasku w każdym przypadku działa na naszą korzyść i zdecydowanie zmniejsza ryzyko poważnych urazów, czego najlepszym dowodem są liczne przypadki, w których po wypadku rowerzysty lekarze podkreślali, że jedynym powodem dla którego żyją jest kask, który mieli na głowie.

Jaki kask rowerowy wybrać?

O tym, że warto nosić kask rowerowy przekonuje się obecnie coraz większe grono rowerzystów, jednak sama kwestia wyboru odpowiedniego kasku jest już znacznie trudniejszym zadaniem. Rynek akcesoriów sportowych jest obecnie bardzo rozbudowany, a każdy producent chce zarobić na proponowanych przez siebie rozwiązaniach jak najwięcej, niejednokrotnie wprowadzając klienta w zakupowy zawrót głowy. W PmBike wiemy jednak, że to nie marka ani cena decydują o jakości kasku, a zastosowane w nich materiały i właściwie dopasowanie kasku do potrzeb jego użytkownika. Chęć zapłacenia za kask więcej, by zyskać pozorną pewność lepszego wykonania jest tak samo naturalna, jak chęć zapłacenia jak najmniej, „bo kask rozpadnie się po pierwszym upadku bez względu na cenę”. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu, by nie przepłacić, ale jeździć bezpiecznie?

Każdy kask, niezależnie od ceny czy rodzaju aktywności, do jakiej jest dedykowany, musi przejść specjalne testy wytrzymałości potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Oznaczeń tych certyfikatów należy szukać przy zakupie każdego nowego kasku, pamiętając że to one są dla nas gwarancją bezpieczeństwa podczas jazdy. Stosowane certyfikaty bezpieczeństwa mogą różnić się od siebie, zależnie od stylu jazdy do jakiego zostały stworzone czy materiałów, z jakich zostały wykonane. Każdy, bez wyjątku, musi być jednak takim certyfikatem opatrzony, co z góry wyklucza jakikolwiek sens inwestowania w tanie kaski z bazaru czy marketów pochodzące od nieznanych, niezaufanych producentów.

kask

Czy dobry kask musi być drogi? Przegląd modeli w ofercie naszego sklepu

Poszukując kasku na rower musimy zwrócić uwagę na wiele parametrów, jednak jak widać powyżej, cena nie koniecznie musi być jednym z nich. Wiemy, że nie każdy chce i może zainwestować w kask powyżej 600 złotych, dlatego na potrzeby artykułu sprawdziliśmy które kaski w naszej ofercie są dobre i bezpieczne, choć nie wymagają inwestowania w nie połowy miesięcznej wypłaty.

Dobre kaski rowerowe do 200 zł

BONTRAGER SOLSTICE (aktualna cena  143,20 zł, 179,00 zł) jest jednym z naszych najlepszych bestsellerów i kaskiem, który zbiera naprawdę dobre opinie wśród doświadczonych kolarzy i testerów. Stworzony przez markę podlegającą pod grupę TREK kask jest odpowiedni dla początkujących i średnio-zaawansowanych rowerzystów, którzy poruszają się po mieście czy trasach trekkingowych rekreacyjne.  Kompozytowa konstrukcja In-mold wzmacnia kask i pozwala na większą różnorodność otworów wentylacyjnych, dzięki czemu kask jest wygodny, oddychający i co najważniejsze – dostępny w wielu rozmiarach zarówno dla pań, jak i panów.

ALPINA MTB17 (cena 159,00 zł) to rozwiązanie dla tych, którzy wybierają się w trasy bardziej wyboiste, a więc i są narażeni na większe ryzyko upadków i zderzeń, np. z gałęziami drzew. Zdaniem producenta, kask został stworzony dla tych, którzy wymagają bezkompromisowego bezpieczeństwa, sportowej stylistyki i wygodnego dopasowania kasku w dobrej cenie. Jego skuteczność potwierdzają certyfikaty – trudno w tej cenie o coś równie bezpiecznego.

Czy dobry kask musi być drogi? Nie, choć oczywiście cena odzwierciedla tu jakość wykorzystanych materiałów i dla profesjonalistów może mieć już duże znaczenie. Na codzienne wyprawy rowerowe po mieście, tańsze kaski sprawdzonych producentów wystarczą, by poczuć się na trasie naprawdę bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.