Jak nauczyć dzieci przewrotu w przód i w tył?

Przewroty w przód i w tył, czyli inaczej fikołki są bardzo popularnymi ćwiczeniami gimnastycznymi. Pierwszy raz mamy z nimi związek już w szkole podstawowej. Przewroty w przód i w tył wykonuje się zarówno z przysiadu lub marszu, jak i z pozycji stojącej. Doskonale aktywizują one ciało do pracy. Ich zaletą jest to, że bardzo dobrze wpływają także na kręgosłup. 

Jak dobrze przygotować się do wykonania przewrotu w przód?

Regularny trening, który obejmuje między innymi mięśnie rąk i brzucha pomoże w prawidłowy sposób wykonać przewrót w przód i w tył. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą także ćwiczenia rozciągające. Jest to doskonały pomysł na to, aby opanować ćwiczenia do perfekcji. Przysiadu nie wykonuje się także przez stanie na głowie. Nie należy też cofać głowy i barków w tył oraz podpierać się ramionami na podłodze. 

Jak opanować przewrót w przód krok po kroku?

Na początku trzeba opanować sztukę przetoczenia się w skuleniu. Podstawą tego ćwiczenia jest stopniowe dotykanie podłoża kolejnymi partiami ciała. Można to robić w różnych konfiguracjach. W przypadku przewrotu w przód bardzo dobrze sprawdzi się wersja, którą wykonuje się właśnie w tym kierunku. Świetnym rozwiązaniem będą ćwiczenia z użyciem pochylni, a więc przewroty z góry w dół. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi ćwiczeniami, powinny wykonywać przewroty w dół z wąskim podparciem rąk. Po opanowaniu prawidłowej techniki można powoli zwiększać rozstaw. Systematyczne wykonywanie tego ćwiczenia pomoże opanować tak zwaną fazę lotu. Cechą charakterystyczną jest tutaj to, że nogi są wyprostowane podczas wybicia. 

Ćwiczenia pomocnicze przy nauce przewrotu w przód

Dużą uwagę należy zwrócić na ćwiczenia pomocnicze, ponieważ one mogą w dużym stopniu pomóc w szybszej nauce przewrotu w przód. Wśród takich ćwiczeń wymienia się między innymi przetoczenie w tył z siadu skulonego do leżenia przewrotnego. Jest to także przetoczenie w przód oraz w tył w skuleniu z pozycji siadu skulonego. Świetnym rozwiązaniem jest też wychylanie barków i głowy do przodu w przysiadzie podpartym. Doskonałe rezultaty przynoszą również przetoczenia w przód i w tył z przysiadu podpartego do przysiadu. 

Jak powinna wyglądać rozgrzewka?

Nie obędzie się także bez dobrej rozgrzewki przed ćwiczeniami. W tym celu sprawdzi się między innymi obustronne krążenia ramion w przód i w tył bądź też krążenie naprzemienne. Warto też wykonywać ruchy okrężne głową w prawą i lewą stronę. Specjaliści zalecają też pajacyki, przysiady, skłony lub skrętoskłony tułowia. 

Jak dobrze wykonać przewrót w przód krok po kroku?

W celu wykonania przewrotu w przód należy stanąć w delikatnym rozkroku z rękami uniesionymi do góry. Później dłonie należy oprzeć przed sobą i ustawić je na szerokość barków. Trzeba zadbać o to, aby nie zginać nóg w kolanach i zachować proste plecy. Ręce powinny być zgięte, pochylone do przodu, a głowa schowana pomiędzy rękami. Ćwiczenie powinno być zakończone w siadzie prostym. Należy zadbać również o obciągnięcie palców stóp i unieść ręce w górę. 

Jak powinna wyglądać metodyka nauczania przewrotu w tył?

Nauczanie przewrotu w tył należy rozpocząć od najprostszej formy, czyli przewrotu w tył w skuleniu  z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego. W celu dobrego wykonania tego ćwiczenia należy z przysiadu podpartego na palcach stóp odepchnąć się rękoma w tył, przejść na całe stopy, pochylić głowę w przód i złapać rękami za podudzia, a później przyjąć pozycję w skuleniu. Z tej pozycji należy przetoczyć się w tył, przyciągnąć nogi do siebie, a potem podnieść biodra w górę. W momencie oparcia się plecami o podłoże podnosimy ugięte ramiona w górę w tył, a następnie  kładziemy dłonie na podłożu za głową. Nogi powinny być też trochę wyprostowane w stawach kolanowych, a stopy oparte o podłogę. 

Jakie błędy można popełnić w trakcie tego ćwiczenia?

Błędem może być za słabe przetoczenie w tył. Kolejną rzeczą jest mało aktywne skulenie, opóźnione oparcie rąk za głową, za słabe odepchnięcie w drugiej części przewrotu, nieprawidłowy wyprost nóg, czy też w czasie przewrotu stawanie na głowie. Warto pamiętać również o materacach do ćwiczeń, żeby dzieci nie zrobiły sobie krzywdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.