Czy warto kupić używany rower elektryczny?

regeneracja baterii rowerowych

Jak działają rowery elektryczne i na czym polega ich fenomen? Gdzie najlepiej kupić taki pojazd i czy opłaca się wybierać rower używany? Podpowiadamy!

Rowery elektryczne, mimo iż cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem ze strony zróżnicowanych grup klientów w różnym wieku, to dla wielu osób nadal pozostają zagadką i wydają się mało sensownym rozwiązaniem. Prawda jednak wygląda zupełnie inaczej, a rowery elektryczne to innowacyjne urządzenia, które umożliwiają bardzo wygodne poruszanie się po różnych terenach z dużą prędkością bez jednoczesnego zanieczyszczania atmosfery i przyczyniania się do powstawania smogu, a także bez konieczności wykorzystywania dużych zasobów siły fizycznej.

Zasada działania roweru elektrycznego

Rowery elektryczne to nowoczesne technologicznie urządzenia, które dostępne są na rynku pojazdów jednośladowych już od kilku dobrych lat i ich popularność stale rośnie. To doskonała alternatywa nie tylko dla klasycznych rowerów, dla osób, które lubią jazdę na jednośladzie, ale nie są fanami nadmiernego wysiłku fizycznego lub po prostu nie mogą sobie na niego pozwolić ze względów zdrowotnych. Rower może z powodzeniem zastąpić również samochód albo komunikację miejską.

regeneracja baterii rowerowych

Szczególnie dobrze nadaje się do tego rower elektryczny, na którym nie musisz obawiać się, że po przejażdżce czekają Cię zakwasy i zmęczenie. Elektryczne rowery bowiem są na tyle wygodne, że nie musisz się męczyć, aby osiągnąć na nich pożądaną prędkość. Każdy pojazd tego typu ma inną moc i może osiągać inną prędkość na trasie.

Jest ona zależna zarówno od mocy silnika, jak i od wydajności baterii takiego pojazdu, a także od obciążenia, z jakim rower się porusza.

Od wiezionego ciężaru zależy również to, jak daleko na jednym ładowaniu taki rower może zajechać. Producenci określają średnią długość trasy, jaką można pokonać na danym modelu tego typu pojazdu elektrycznego, jednak należy pamiętać, że podawana przez nich liczba kilometrów jest wartością przybliżoną i w praktyce może się ona różnić nieco na plus lub na minus – w zależności właśnie od tego, jakie obciążenie będzie musiał przewozić rower.

Na szczęście, gdy akumulator się wyczerpie, nie musisz martwić się o to, że nie pojedziesz dalej. Większość modeli ma bowiem możliwość przełączenia się na klasyczny tryb i może być napędzana pedałami. Warto pamiętać również, że ładowanie tego typu pojazdu jest niezwykle łatwe i może być dokonywane ze zwykłego gniazdka elektrycznego w domu, garażu lub w innym miejscu, które znajdziesz na trasie.

Jaki rower wybrać: nowy czy używany?

regeneracja baterii li ion

Wybierając rower elektryczny, podobnie jak w przypadku klasycznego jednośladu napędzanego siłą mięśni, należy zwrócić uwagę na szereg parametrów. Jedną z najważniejszych kwestii jest tutaj bateria roweru. To od akumulatora zależy, jak daleko i z jaką mocą może jechać rower elektryczny na jednym ładowaniu. Istotne jest również to, jak długo może taka bateria wytrzymać, to znaczy ile trybów ładowania może odbyć, zanim zostanie zużyta.

Akumulator w tych pojazdach, jak każda inna bateria czy to w telefonie, czy w laptopie lub innym urządzeniu elektrycznym, może zostać naładowana określoną ilość razy, a później wymaga wymiany.

Liczba ładowań jest również zawsze podana przez producenta w parametrach pojazdu. Kolejnymi ważnymi aspektami w kwestii wyboru roweru jest jego waga i wielkość, które powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz moc silnika.

Ze względu na to, że bateria w rowerze elektrycznym stopniowo się zużywa, o wiele bardziej opłacalne jest kupienie roweru elektrycznego w salonie rowerowym, gdzie dostępne są nowe produkty od sprawdzonych producentów. W sklepach specjalizujących się w sprzedaży rowerów elektrycznych znajdziesz nie tylko profesjonalne produkty w doskonałym stanie technicznym, ale możesz również liczyć na wsparcie fachowców i pomoc w wyborze odpowiedniego modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.