Jak obniżyć koszty eksploatacji samochodu, korzystając z roweru

jazda na rowerze

Jazda na rowerze to doskonała alternatywa dla negatywnie wpływających na środowisko samochodów, jednak nawet ci którzy nie do końca przejmują się losami planety mogą znaleźć wiele pozytywów z przerzucenia się w mieście na jazdę rowerem. Jeśli każdego dnia przed pracą wyruszasz z domu wcześniej, by uniknąć korków, wracasz bocznymi drogami lub stoisz w zatorach w centrum miasta i nie przepadasz za podjeżdżaniem na stację benzynową nawet kilka razy w miesiącu, sprawdź jak obniżyć koszty eksploatacji samochodu korzystając z roweru. To naprawdę proste!

Rower zamiast samochodu – szybka i wygodna droga do pracy

Użytkownicy samochodów w miastach często tłumaczą swój wybór środka transportu poszukiwaniem wygody, bezpieczeństwa i najszybszego sposobu dotarcia do pracy. Często nie zwracamy jednak uwagi na to, że rower może być równie szybki, bezpieczny i wygodny, a przy tym znacznie tańszy w eksploatacji i bezpieczniejszy dla środowiska. Wystarczy kilka dni codziennej jazdy, by przygotować organizm do większego wysiłku fizycznego, a pokonywanie trasy do pracy zamieni się ze stresującego czasu w korkach w niezwykle przyjemną chwilę na oczyszczenie umysłu i przygotowanie się do dnia pracy.

Czas tracony w ciągu dnia na staniu w korkach może w ciągu tygodnia skumulować się do kilku godzin, których to najczęściej brakuje nam później na zadbanie o siebie i wyjście na spacer, siłownię czy spędzanie czasu z rodziną. Wybierając przykładowo rower miejski możesz odzyskać choć część straconego czasu, stawiając na aktywną formę pokonywania miasta już od samego rana i omijając męczące korki, poruszając się po ścieżkach rowerowych, parkach i mniej zatłoczonych miejskich uliczkach. Pamiętaj też, że sięgając po rower nie musisz martwić się o opłaty za parkometry czy stratę kilkunastu minut na znalezienie miejsca parkingowego w centrum! Nic dziwnego, że miasta coraz częściej inwestują w infrastrukturę rowerową, zachęcając kierowców do zmiany środka transportu.

Zadbaj o samochód, wybierając rower

Samochód nie został stworzony po to, by stać w garażu, jednak jazda po mieście, gdzie zatrzymywanie się na światłach jest konieczne właściwie co skrzyżowanie wcale nie wpływa lepiej na jego kondycję.

„Chcąc oszczędzić na eksploatacji samochodu nie tylko pod kątem mniejszych ilości spalanego paliwa, ale też mniejszym zużyciu kluczowych części warto przesiąść się od czasu do czasu na rower i wykorzystać czas dojazdu do pracy na budowanie kondycji, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i pobudzanie organizmu do pracy. „

Nie trzeba oczywiście od razu całkowicie rezygnować z komfortu i bezpieczeństwa, jakie zapewnia samochód, szczególnie zimą gdy pogoda nie sprzyja jeździe na rowerze, jednak dbając o własny samochód a jednocześnie o środowisko, warto podjąć świadomą decyzję i wybrać rower w drodze do pracy, szkoły czy na zakupy.

Rower jest stosunkowo tanim i łatwym w utrzymaniu środkiem transportu, który właściwie przygotowany przed sezonem nie powinien sprawiać większych problemów i generować kosztów poruszania się po mieście. Z powodzeniem zmniejszysz z nim swoje wydatki na paliwo, oleje, płyn do spryskiwaczy, myjnię, parkingi, czy mechanika, nie wydając przy tym pieniędzy na bilety komunikacji miejskiej. Zadbaj o rower trzymając go w domu, a nie wilgotnej piwnicy czy balkonie, i pamiętaj o własnym bezpieczeństwie na trasie, wybierając raczej ścieżki rowerowe niż ruchliwe ulice w centrum miasta. Zdziwisz się, jak duże oszczędności możesz wygenerować odstawiając samochód do garażu nawet na kilka tygodni w ciągu roku.

rower elektryczny

Rowerem do pracy, szkoły i na zakupy – dbaj o zdrowie i oszczędzaj

O dobroczynnym wpływie jazdy na rowerze na zdrowie i kondycję całego organizmu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nawet ci, którzy nie mogą pochwalić się najlepszą formą fizyczną i szybko męczą się biegnąc na przystanek autobusowy powinni rozważyć rower jako alternatywną formę transportu po mieście. Zbudowanie siły i wytrzymałości potrzebnej na pokonanie trasy do pracy w czasie podobnym do jazdy samochodem wymaga czasu i cierpliwości, ale jest jak najbardziej wykonalne i po czasie niezwykle przyjemne. Jeśli wyposażysz swój rower w dobry bagażnik, koszyk rowerowy  i przerzutki ułatwiające dostosowanie oporu roweru podczas jazdy, szybko zrezygnujesz ze zbędnych wydatków na paliwo czy bilety autobusowe w drodze na zakupy, spotkanie ze znajomymi czy do pracy. A wysiłek i zmęczenie widoczne na ubraniach w postaci plam potu? Oddychające ubrania, dobry antyperspirant i lepsza kondycja szybko uporają się z problemem.

Sprawdź ofertę sklepu PMBIKE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.