Jak skutecznie zminimalizować koszty użytkowania roweru elektrycznego?

Rower elektryczny MTB

rower elektrycznyNowoczesne rowery elektryczne cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Wyposażone w akumulatory elektryczne pojazdy jednośladowe zapewniają komfortową jazdę po mieście i nie tylko, która nie wymaga zbyt dużego wysiłku fizycznego, jak to ma miejsce w przypadku klasycznych rowerów. Są to pojazdy, które kosztują więcej niż rower bez dodatkowego napędu elektrycznego, koszty znacznie podnosi tutaj cała instalacja oraz przede wszystkim dobrej jakości bateria. Użytkowanie takiego pojazdu również generuje pewne koszty w trakcie jego życia. Jak je zminimalizować i móc cieszyć się zadbanym pojazdem jednośladowym jak najdłużej? Podpowiadamy!

Zadbaj o dobry stan techniczny swojego roweru

Podstawą utrzymania roweru w dobrej kondycji i ograniczenia kosztów związanych z jego profesjonalnym serwisem i naprawami, jest zadbanie o jego stan techniczny. Jeśli będziesz jeździć uszkodzonym rowerem elektrycznym, to niestety bardzo łatwo będzie o poważniejsze usterki, których naprawa może już sporo kosztować. Nowe części mechaniczne czy uszkodzenia układu elektrycznego napędu wymagają wsparcia profesjonalistów oraz niestety najczęściej wiążą się nie tylko z dużymi kosztami, ale również z koniecznością odstawienia pojazdu do rowerowego mechanika na jakiś czas. Dlatego też lepiej dmuchać na zimne i regularnie sprawdzać, czy wszystkie parametry pojazdu jednośladowego są w normie, aby mieć pewność, że korzystanie z niego nie będzie ryzykowne dla samego roweru oraz dla Twojego bezpieczeństwa.

Regularnie warto sprawdzać ciśnienie w oponach, które powinno być dopasowane do trybu jazdy oraz do tego, po jakiej nawierzchni planujesz się poruszać. Jest to ważne, ponieważ zbyt duże lub zbyt niskie ciśnienie może prowadzić do uszkodzeń opon oraz do wykrzywienia całego koła, a także znacznie obniży przyczepność do podłoża, co z kolei może przyczynić się do wypadków rowerowych. Dlatego też podczas poruszania się rowerem miejskim po mieście należy utrzymywać średnie ciśnienie w kołach. Nieco wyższe sprawdzi się podczas długich tras szosowych, a niższe podczas jazdy po nierównym terenie na przykład w lesie. Kolejną istotną kwestią techniczną jest dbanie o odpowiedni stan napędu. Powinien być on czysty oraz dobrze nasmarowany, bo w przeciwnym razie łatwo może dojść do jego uszkodzenia i korozji.

rowery elektryczne

Płynna jazda i rozsądne korzystanie ze wspomagania

Jednym z największych kosztów związanych z utrzymanie roweru elektrycznego jest wymiana baterii. Dlatego też warto odpowiednio korzystać z tego pojazdu, aby mieć pewność, że będzie ona bardzo trwała i na pewno posłuży przez długi czas. Aby tego dokonać, należy dobrze przemyśleć swój tryb jazdy. Istotne jest odpowiedzialne korzystanie ze wspomagania w odpowiednich momentach. Nie powinno się na przykład korzystać ze wsparcia podczas ruszania e-bikem. Samodzielne rozpędzenie rowera elektrycznego i dopiero późniejsze włączenie dodatkowej energii sprawi, że bateria będzie wolniej się wyczerpywać, przez co jej żywotność będzie znacznie dłuższa. Na kondycję akumulatora wpływa również umiejętne korzystanie z przerzutek, o których nie można zapominać. Nie bez powodu instalowane są nie tylko w klasycznych rowerach, ale również w ich elektrycznych wersjach.

Podczas eksploatowania trekkingowego lub miejskiego roweru elektrycznego ważne jest, aby stawiać na płynną jazdę. Ograniczenie gwałtownych zmian prędkości i hamowania pozwala na płynne działanie baterii bez skoków wykorzystania energii. Ważne jest również równomierne pedałowanie. Choć rowery elektryczne napędzane są energią z baterii, to jednak nie należy na niej w stu procentach polegać i warto przez całą trasę płynnie pedałować. Duże przyspieszenia i zwolnienia w tym zakresie nie są wskazane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.